הכל אודות רשלנות רפואית

עבודתו של רופא, מטפל וכל איש צוות רפואי אחר היא בעלת אחריות רבה ולעיתים הרבה יותר ממקצועות אחרים. עומס העבודה בכל המרפאות ובבתי החולים בישראל הוא רב, לא תמיד קיים בו המכשור המתאים ואורכה של כל משמרת כשמדובר ברופאים היא ארוכה ביותר כך שהוא לא ישן. מכלול זה משפיע מאד על הצוותים הרפואיים ולכן הרופא חייב להפעיל ביטוח רשלנות מקצועית אשר יגן עליו בתרחישים שונים שהם לא צפויים.

הצד של הרופא / המטפל ברשלנות מקצועית

ביטוח רשלנות מקצועית הוא הנושא החשוב ביותר בהתנהלות היום יומית של כל רופא וכל מטפל וזאת כיוון שאי אפשר אף פעם לדעת מתי מטופל יחליט לתבוע גורמי רפואה ומה יהיה ההיקף של התביעה הכספית.

בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית ביותר הן בכמות התביעות נגד רופאים ומטפלים והן בהיקפים הכספיים של הפיצויים הנדרשים על ידי המטופלים שאינם מרוצים או על ידי בני משפחה של אדם שהלך לעולמו עקב רשלנות רפואית לכאורה.

זה קורה מכמה סיבות:

  • הקהל אינו מוכן לקבל את העובדה שטיפול מסוים לא הוכתר בהצלחה.
  • לכל אחד מהמטופלים יש ציפיות גבוהות לטיפול מוצלח.
  • קיימת ירידה בסמכויות ובמעמדם של הרופאים.
  • הציבור שואב מידע מקצועי רב מהאינטרנט ולכן מסוגל להתמודד מול הרופאים בנושאים רפואיים שאינו מבין בהם.
  • עלייה ברמה המקצועית של הרופאים בישראל.

איך הרופא יכול להגן על עצמו בעת עבודתו

הדרך הטובה ביותר לכל רופא ולכל מטפל היא הפעלה של פוליסת ביטוח המותאמת לצרכיו וזאת בהתאם לתפקידו ולפעולות שאותן הוא מבצע ביום יום. פוליסת ביטוח רשלנות מקצועית שמעניקה לו את כל המעטפת הנדרשת, תעניק לו שקט נפשי והוא יוכל להתרכז במשימות המוטלות עליו במרפאה או בבית החולים.

מה כוללות הפוליסות המוצעות בשוק ומהם טווחי המחירים שלהן

ביטוח אחריות מקצועית לרופאים וגם ביטוח אחריות מקצועית למטפלים כוללים סעיפים זהים שהם אקוטיים:

  • קבלת החזר הוצאות כלליות וגם הוצאות משפטיות במקרה של תביעה הנובעת מרשלנות רפואית של הרופא.
  • כיסוי לפעולות מסוימות שביצע הרופא וזאת בכפוף להחרגות הקיימות בפוליסה לגבי טיפול רפואי במצבי חירום.
  • הרחבה לשני מעשי רשלנות רפואית או מעבר לכך אם בוצע טיפול שהוא מקביל לעילה דומה.
  • הרחבה למקרים אשר קרו תוך כדי טיפול ואין אפשרות לדעת באופן ברור באילו מקרים הייתה רשלנות רפואית.

למטפלים מוענק גם כיסוי ביטוח רשלנות מקצועית עבור שלושה עובדים שלהם שגם הם מטפלים, ועבור הפעלת סדנאות לקבוצה שגודלה הוא שלושים אנשים.

 

מה מקנה ההסתדרות הרפואית בישראל לרופאים בנושא זה

ההסתדרות הרפואית בישראל שמה לה למטרה להעניק לכל רופא את המעטפת האולטימטיבית הנחוצה לו לשמירה על כך שהמעסיק שלו, הן אם מדובר בקופת חולים, בית חולים או כל מוסד רפואי אחר יפעיל עבורו את הפוליסה המיטבית על פי הכללים של איכות פוליסת הביטוח שנקבעו לכך.

במקרים שבהם המעסיקים ניסו להפחית את היקפי הפוליסה של ביטוח רשלנות מקצועית, על ידי שינוי הנוסח הקיים, ניסוח של תנאים חדשים שאינם מקובלים או גריעה בהיקפי האחריות הפיננסית, ההסתדרות הרפואית בישראל עמדה לצידם של הרופאים כדי לתקן מצב זה.

הצעדים האלו ננקטים לאור העובדה שכמות התביעות נגד רופאים גדלה משנה לשנה וכך גם הסכום הכספי של התביעות והגובה של דמי הפיצויים על פי הפסיקה של בית המשפט נגד רופאים ומוסדות רפואיים. כמו כן לאור העובדה שהעלות של פוליסת ביטוח רשלנות מקצועית עבור הרופאים נמצא בעלייה מתמדת.


צור קשר!

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות לעורך דין המתמחה בתחום לקבלת ייעוץ אישי. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מומחה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

Back to Top