הכל אודות רשלנות רפואית

אחד השלבים החשובים בעת הגשת תביעת רשלנות רפואית הוא הוכחת הנזק שנגרם לתובע. בהחלט יתכן כי למרות שיקבע כי באמת מדובר במקרה של רשלנות רפואית, אך מאחר והנזק הינו קטן, ולא נקבעו לך אחוזי נכות בשל אותו אירוע, אז למעשה לא יהיה כדאי כלל להגיש תביעה, מאחר והעלויות בהגשת תביעה מסוג זה (אגרות בית משפט, חוות דעת מקצועיות ועוד) עלולות להיות גבוהות מן מסכום הפיצויים שיקבע לך.

קביעת גובה הנזק

על מנת לקבוע מהו הנזק שנגרם לך, עליך להמציא לבית המשפט חוות דעת מסוגים שונים. חוות הדעת החשובות ביותר הינן חוות דעת רפואיות המעריכות את שיעור הנזק שנגרם לך, כאשר ההגדרה החשובה ביותר בחוות דעת אלו היא אחוזי נכות שלהערכת נותן חוות הדעת נגרמו לך.

גובה הנזק בפועל נקבע על פי סוגי נזקים שונים שנגרמו לך, לדוגמא:

  • כאב וסבל - נזק שאינו ממוני: בתקנות מוגדר סכום קבוע הנובע מגובה נכותו הקבועה (צמיתה) של הנפגע, מספר ימי האשפוז בעקבות הרשלנות וגילו של הנפגע. במידה ולא נקבעה לתובע נכות קבועה, יכול בכל זאת בית המשפט לקבוע לו פיצויים כאילו היה נכה בשיעור 10%. המדובר בנזקים של כאב וסבל ואובדן הנאות החיים שנגרמו לנפגע כתוצאה ממקרה זה של רשלנות רפואית.
  • הפסד השתכרות - במידה והנפגע איבד הכנסות או ששכרו נפגע בגין רשלנות רפואית. במקרים בהם נקבעה לנפגע נכות קבועה, רשאי הנפגע לתבוע גם בגין אובדן הכנסות עתידיות. גם במידה ויש הפסד השתכרות של בני המשפחה בשל הרשלנות ניתן לתבוע בגינה פיצויים.
  • הפסדי פנסיה ותנאים סוציאלים - אובדן של תנאים סוציאליים ופנסיה בשל הפסקת עבודתו של הנפגע הינה סעיף בגינו ניתן לתבוע פיצויים.
  • עזרת הזולת - במידה והנפגע נזקק לעזרה מן הזולת בשל הרשלנות הרפואית (אך רק במידה ולא היה נזקק לה ללא ארוע הרשלנות), רשאי הנפגע לתבוע פיצויים בכדי לממן עזרה זו.
  • הוצאות - הנפגע זכאי לתבוע החזר בגין הוצאות ישירות שנגרמו לו עקב רשלנות רפואית של הנתבע כגון הוצאות עבור בדיקות רפואיות, תרופות, ציוד רפואי, חוות דעת, ואף שכר טירחת עורך דין.
  • ניידות - פגיעה בניידותו של הנפגע הינה סעיף בגינו ניתן לתבוע פיצויים, כגון הוצאות נסיעה שנובעות מכך שהנפגע אינו יכול להתנייד יותר בכוחות עצמו.

תלונה כנגד מי שנהג ברשלנות

העובדה כי בחרת לא להגיש תביעת רשלנות רפואית אינה אומרת כי נחסמת בפניך האפשרות להגיש תלונה כנגד מי שנהג ברשלנות אל משרד הבריאות או אל בית החולים (או כל מוסד רפואי אחר) בו הוא מועסק, ויתכן כי יינקטו כלפיו צעדים שונים. עם זאת, כדאי לזכור כי בדרך זו לא תוכלו לקבל פיצויים כספיים, גם במידה והתברר כי תלונתכם הינה מוצדקת.

בחירת בית המשפט

תביעות עד לתיקרה של 2.5 מילון ש"ח יכולות להתברר בפני בית משפט שלום. סכומים גבוהים מסכום זה יועברו בצורה אוטומטית אל בית המשפט המחוזי. לכן, קיימת חשיבות גבוהה לקביעת הסכום הנתבע.


צור קשר!

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות לעורך דין המתמחה בתחום לקבלת ייעוץ אישי. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מומחה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

Back to Top