הכל אודות רשלנות רפואית

קיימים בעלי מקצוע מסויימים אשר רשלנות מצידם יכולה לגרום לנזק ללקוחותיהם. מקצועות עלו כוללים מהנדסים, שמאים, עורכי דין, יועצי השקעות, רואי חשבון, סוכני ביטוח, אדריכלים, יועצי מס, מכונאים ועוד. בעלי מקצוע העוסקים בתחומים מסוג זה מבטוחים בדרך כלל בביטוח אחריות מקצועית שנועד להגן עליהם במקרים של תביעת פיצויים בגין רשלנות מקצועית שלהם.

תביעת רשלנות מקצועית צריכה להיות מבוססת על הטענה כי בעל המקצוע לא פעל במיומנות וזהירות הנדרשות מאדם סביר העוסק במשלח יד זה. ההכרעה בשאלה האם באמת הייתה במקרה הנדון חריגה מן הסטנדרטים המקועיים של בעל המקצוע תהיה בידי בית המשפט. במידה ובית המשפט ימצא כי בעל מקצוע חרג מן הסטנדרטים של מקצועו, יחוייב בעל המקצוע בתשלום פיצויים בגין רשלנות מקצועית עבור הנזקים שנגרמו לתובע.

תנאים מצטברים לקיום עילה לתביעת פיצויים

  • קיימת חובת זהירות ומיומנות כלפי התובע
  • הייתה הפרה של אותה חובה, על ידי פעולה מתחת לסטנדרט הפעולה של בעל מקצוע סביר בנסיבות אלו
  • קיים נזק מוכח או משוער
  • קיים קשר סיבתי בין רשלנות מקצועית לבין הנזק

המלצות למקרה רשלנות מקצועית

  • שמור העתקים מכל מסמך הקשור לאירוע הרשלנות - הפסדים כספיים, תיקונים שנדרשת לבצע, יש לוודא כי כל נזק שנגרם לך מתועד, מאחר ונזק שלא תועד, קשה יהיה להוכיחו מאוחר יותר.
  • דע כי יתכן כי חברת הביטוח של בעל המקצוע תבצע חקירה בכדי לבדוק את אמינות תביעתך. אם נשלח אליך חוקר, בגלוי או חוקר סמוי, הימנע מלשוחח עמו לפני התייעצות עם עורך-דין.

דוגמאות לרשלנות מקצועית

  • עורך דין שאחר לישיבת בית משפט, ולכן בית המשפט פסק כנגד הלקוח שלו בהעדר הגנה.
  • רואה חשבון הגיש בשם לקוחו הצהרת הון למס הכנסה, אך שכח לכלול נתונים שנמסרו לו על-ידי הלקוח.
  • סוכן ביטוח שכח להעביר את בקשתו של לקוח לכלול פריטים נוספים בביטוח הדירה שלו.

רשלנות מקצועית - מהי רשלנות עורך דין?

אחד מהמקרים שיכולים לשמש דוגמא טובה לכך, הוא רשלנות עורך דין. אמנם עורכי הדין נחשבים אנשים אחראיים, מסודרים, מוקפדים ומרשימים אך גם הם, כמו כל בעל מקצוע אחר, יכולים לטעות. הדוגמא שציינו כעת (עורך דין שאחר לדיון משפטי) היא רק אחת מיני רבות, שיכולות לקרות לכל אחד. השאלה היא מתי נדע לזהות זאת, בתוך אזרחים תמימים ששמו את כל מבטחם באדם שאמור לייצג אותם?

יש לבצע את התפקיד שלשמו נשכרו שרותיך

זהו הכלל אשר אמור להנחות את עורך הדין בכל אחד ואחד מההליכים המשפטיים בהם הוא מייצג לקוח. הרי אם הלקוח היה יכול לעשות את עבודת הליטיגציה, את הייצוג מול בית המשפט והשליטה המלאה בחוקים, הוא לא היה שוכר את שירותיו של עורך דין אלא עושה זאת בעצמו. אם עשה זאת, הרי שהוא סומך על עורך הדין בעיניים עצומות.

וכאן בדיוק נמצא שורש הבעיה, ממש כמו במקרי רשלנות רפואית, חלילה: הלקוח סומך את ידיו על בעל המקצוע בצורה כמעט עיוורת, ולכן לא בודק כלל את מהות עבודתו. מספיק פרט אחד שיישכח על ידי עורך הדין, טיעון אחד שלא במקום או הידבקות לפרט שכבר אינו רלוונטי כדי לחרב את המשפט כולו. רשלנות של עורך דין, מסיבה זו, אינה עניין כל כך הזוי.

בקובץ כללי האתיקה של לשכת עורכי הדין (1986) מצוין הסעיף הבא, תחת הכותרת המחייבת 'חובת עורך דין':

"עורך דין ייצג את לקוחו בנאמנות, במסירות, ללא מורא, תוך שמירה על הגינות, על כבוד המקצוע ועל יחס כבוד לבית המשפט"

משפט קצר זה, הוא המהות של תפקיד עורך הדין וכל חריגה ממנה, יש בה כדי להאשימו ברשלנות. נכון, לא כל הפסד במשפט הוא רשלנות מצד עורך הדין, אך מה שחשוב לזכור הוא דבר אחד: אם בעבר כלל לא העלה האזרח פשוט על הדעת את האפשרות לתבוע את עורך הדין שלו, הרי שהיום מדובר בעניין רווח יותר ויותר.

עורכי הדין, בהיותם נציגי האזרח מול רשויות החוק, חייבים לזכור כי גם לתוצאות של מעשיהם יינתן דין וחשבון. אם בעבר היה נדמה כאילו עורך הדין עושה את עבודתו ומקבל את שכרו ויהיה מה - הרי שהיום ברור כי תוצאה שאינה מקובלת על ידי הלקוח, אך חשוב מזה - לא נראית סבירה, היא עילה לפיצוי, ממש כשם שאינסטלטור שלא תיקן כראוי את הצנרת יצטרך לפצות את הלקוח שבביתו ביקר.

איך מגישים תביעת רשלנות נגד עורך דין?

כמו בכל מקרה אחר. מאחר ועורך הדין הוא איש מקצוע לכל דבר, גם תביעה נגדו תוגש באותה צורה, כשם שהיא מוגשת נגד כל איש מקצוע אחר. ישנה מן הרגשה שמאחר ומדובר באדם אשר חי ונושם את מערכת המשפט ולמעשה נחשב חלק ממנה, הטיפול בו יהיה אחר, אך במקרה של חוסר מקצועיות ושל רשלנות עורך דין - ההתייחסות אליו היא כמו לכל אדם אחר.


צור קשר!

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות לעורך דין המתמחה בתחום לקבלת ייעוץ אישי. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מומחה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

Back to Top